Klub celiaků Zlín - Bezlepkově ve Zlíně, z.s.

základní informace

Co je CELIAKIE?

Celiakie je trvalá nesnášenlivost imunitního systému vůči lepkové bílkovině glutenu (lepku), který se nachází v mnoha obilovinách, jako je např. pšenice, ječmen, žito, oves, špalda, kamut a žitovec. Postižení nesmí jíst žádné výrobky, které obsahují lepkové obiloviny. U dětí a dospělých s příslušnou genetickou dispozicí vede příjem lepkových potravin nebo i potravin, které obsahují pouze stopové množství lepku, k imunitní reakci v tenkém střevě. Dochází k chronickému zánětu sliznice tenkého střeva a vymizení klků (viz obr. A, B). Sliznice tenkého střeva je pokryta klky a jemnými výchlipkami (viz. obr. A), tzv. mikrovily, které zvětšují povrch, jímž jsou přijímány živiny. U pacientů postižených celikaií dochází k téměř úplnému vymizení těchto klků (viz obr. B) a mikrovilů a k poškození sliznice tenkého střeva.

obr. A  obr. B

 

Celiaci proto nemohou přijímat žádné nebo téměř žádné živiny, jakou jsou bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerální látky. Výsledkem je nedostatečná výživa a podvýživa. Dokladem toho, že na vznik celiakie  mají vliv také genetické faktory, je desetkrát častější výskyt této choroby u příbuzných prvního stupně než v celkové populaci. Mnoho genů, které tyto dědičné dispozice řídí, však ještě nebylo prozkoumáno.

Zvláštním projevem abnormální reakce na lepek je onemocnění nazývané dermatitis herpetiformis Duhring. U této choroby je vedle sliznice tenkého střeva postižena také kůže.

 

Jaké má celiakie symptomy?

Typické symptomy celiakie jsou průjem, úbytek hmotnosti a síly, nafouklé břicho, bolesti břicha, nevolnost a poruchy růstu u dětí. V některých případech se vyskytují také symptomy mimo oblast tenkého střeva, např. nedostatek železa s anémií (chudokrevnost), osteoporóza (lámavost kostí), amanorea (absence menstruace) a nedostatek vitamínů a minerálních látek.

Celiakii mohou nasvědčovat také jiná onemocnění zasahující imunitní systém, např. diabetes typu 1 a onemocnění štítné žlázy, nebo neurologické choroby, např. epilepsie, ataxie a neuropatie. Symptomy jsou natolik rozmanité, že se celiakie dělí na různé klinické formy, které je zapotřebí brát v úvahu při diagnóze.

 

Jaké jsou klinické formy celiakie?

Typická celiakie

- vyvýjí se velmi brzy, zpravidla několik měsíců po odstavení kojence a projevuje se typickými příznaky nedostatečného příjmu potravy (chronickým průjmem, poruchami růstu, nechutenstvím, nevolností a nafouklým bíškem).

Atypická celiakie

- vyskytuje se až v pozdějším věku a má příznaky mimo oblast tenkého střeva, jako je např. chudokrevnost z nedostatku železa, nesnášenlivost laktózy, opakující se bolesti břicha, poškození zubní skloviny, poruchy plodnosti, Duhringova choroba a poruchy růstu ve školním věku.

Tichá celiakie

- je bez zřejmých přízanků diagnostikována většinou náhodně zjištěním přítomnosti pozitivních protilátek při vyšetření krve. I když se u této formy celiakie zpočátku nevyskytují žádné obtíže, ve skutečnosti se postižení cítí tělesně i duševně výkonnější, jakmile začnou dodržovat bezlepkovou dietu.

Potencionální celiakie

- jako potencionální celiakie se označují takové případy, u kterých byly v krvi stanoveny příslušné protilátky, ale biopsie tenkého střeva je neprůkazná. Je často diagnostikována u lidí, kteří trpí autoimunitním onemocněním zvláště diabetem typu 1 či onemocněním štítné žlázy, popř. genetickými syndromy, např. Downovým, Turnerovým a Williamsovým syndromem nebo nedostatkem imunoglobulinu A (IgA) (onemocněním z nedostatku protilátek).

 

Bezlepková dieta - charakteristika

Bezlepková dieta představuje úplné vyloučení lepku (glutenu) z potravy. Lepek je obsažen v pšenici, žitu ječmeni a ovsu. Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, jáhly, amaranth a proto je možné používat je jako náhradu za potraviny obsahující lepek. Zvláštní pozornost je třeba věnovat též ostatním potravinám, které mohou lepek obsahovat a v nichž bychom za normálních okolností mouku nebo jinou přísadu z obilovin nehledali.

 

Technologická úprava potravin

Dovoleny jsou všechny tepelné úpravy pokrmů, které u pacienta nevyvolávají zažívací obtíže

Upřednostňujeme lehčí úpravy - vaření, dušení, pečení, zapékání, příprava v alobalu nebo ve fólii, příprava v páře, v mikrovlnné troubě, na grilu bez zbytečného tuku, méně vhodné je smažení a fritování

Vaření a pečení se v bezlepkové kuchyni v podstatě neliší od běžné kuchyně, můžete i nadále používat stejné recepty a postupy, jen je nutné vyloučit veškeré zdroje lepku, tzn. kontrolovat všechny používané suroviny. Lepek může být i v kypřícím prášku (jako pšeničná mouka). Používají se proto např. kypřící prášky Dr. Oetker, které obsahují kukuřičný škrob. Také některé (zejména levné) pudingové prášky obsahují pšeničný škrob. Bezlepková mouka se hůře zpracovává, méně lepí a proto je třeba zpravidla přidat do těsta více vody, vajec, oleje apod..

Je také důležité dbát na to, aby bezlepkové pokrmy nebyly "kontaminovány" např. drobky z pečiva obsahujícího lepek, proto bezlepkové pokrmy připravujeme odděleně

 

Zakázané potraviny

 

- ječmen, pšenice, špalda, žito, oves a veškeré výrobky, které jmenované obilí obsahují

- výrobky z mouky jako jsou: chléb, pečivo, strouhanka, cukrovinky, těstoviny, knedlíky

- vločky, kroupy, krupky, lámanka, krupice, kuskus, otruby, naklíčené obilí

- rostlinné maso seitan (vysoký obsah lepku)

- je nutné se vyhýbat rovněž potravinám, které obsahují lepek ve skryté formě. Jedná se o výrobky, nápoje a jídla, ve kterých byla mouka užita jako přídavek, nebo u kterých v průmyslovém provedení není jisté, zda lepek obsahují.

 

Potraviny, u kterých je třeba sledovat jejich složení

- polévky, omáčky, kečupy, majonézy, dresinky, hořčice, masox, sojové omáčky, ochucovadla

- uzeniny, konzervy, paštiky, výrobky z mletého masa

- sojová a jiná rostlinná masa

- kypřící prášky, pudinky, cukrovinky, zmrzliny

- mléčné výrobky, jako jsou jogurty a různé dezerty

 

Doporučené potraviny

- brambory, kukuřice, proso, pohanka, rýže, amaranth, potravinářské výrobky připravené z uvedených surovin

- výrobky označené jako bezlepkové, včetně směsí na přípravu knedlíků a moučníků

- tuky - olej, máslo margaríny

- mléko a mléčné výrobky - všechny druhy (nutno sledovat složení)

- maso - všechny druhy

- zelenina - všechny druhy

- ovoce - všechny druhy

- luštěniny - v klidovém období

- koření - vše kromě pálivé papriky a feferonek


 

VHODNÉ POTRAVINY
Rýže natural, bílá, rýžové burisony, rýžová mouka, rýžová kaše, rýžové těstoviny bez lepku
Kukuřice mouka, krupice, kaše-maizena(kukuřičný škrob),kukuřičný chléb a perličky
Brambory vařené, pečené, bramborová kaše, solamyl a škrobová moučka
Soja luštěnina, sojové vločky, sójové maso, tofu, sojové mléko a jogurt,sojové klíčky čerstvé i sterilované)
Jáhly jáhlová mouka, vločky, jáhlové instantní kaše
Amaranth mouka, těstoviny
Pohanka hnědá, zelená, drť, pohanková mouka, pohankový křehký chléb, pohankové křupky, křehký chléb Knuspi
Luštěniny fazole, zelené fazolky, čočka hnědá, červená, hrách, hrášek
Ořechy vlašské, lískové, kešu, para, mandle, slunečnicová a dýňová semínka, sezam, mák, kokos
Nápoje přírodní ovocné šťávy a mošty, zeleninové šťávy, bylinné čaje, minerální vody, pravá zrnková káva, mléko kravské a kozí dle snášenlivosti, zakysané mléčné nápoje
Ovoce čerstvé ovoce a šťávy - všeho druhu, ovoce kompotované, sušené, kandované, ovocné protlaky a přesnídávky jen bez obilninových přísad
Zelenina čerstvá, syrová - všeho druhu, bez omezení
Tuky dáváme přednost rostlinným tukům a kvalitním olejům
Dochucovadla majonéza ze sojové mouky, majonéza z tofu, rajský protlak a kečup doma připravený bez obilninových přísad
Sladidla cukr řepný, třtinový, pravý včelí med
Pečivo pouze z bezlepkové mouky
Cukrovinky sladké pečivo pouze z bezlepkové mouky, (z jahel, rýže, kukuřice, maizeny, solamylu, sojové mouky a sojových vloček), bílkové sněhové pečivo bez mouky, čistá kvalitní čokoláda, želé, tvrdý neplněný ovocný drops, bezlepkové müsli, banánové a kokosové chipsy, bezlepkové sušenky a bezlepkové piškoty

 



 

 

Zdroj: Schär - Snažší život s celiakií, Dieta bezlepková - A.Volfová, Mgr. M. Jasenáková

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode